Co použít proti zamrznutí zahradního jezírka?
Řešíte zazimování zahradního jezírka s rybami? Můžete použít plovák proti zamrznutí jezírka, protimrazová čerpadla, vzduchovací kompresory nebo topítka do jezírka, která jsou opatřena termostatem.
Nejdůležitější otázka pro přežití ryb je, jak zabránit zamrznutí jezírka. Můžete použít více způsobů. A proto v článku rozeberu výhody i nevýhody. Abyste se mohli správně rozhodnout, které řešení je nejlepší.
Ačkoli se zeměkoule otepluje , tak to prozatím neznamená, že v zimě přestane mrznout. My se zazimujeme doma, kde si zatopíme, ale i zahrada, včetně jezírka, potřebuje vaši péči. Pokud chováte v zahradním jezírku ryby, je nutné, abyste byli připraveni na jeho zamrznutí.
Proč nesmí jezírko s rybami zamrznout?
Ryby potřebují ke svému životu kyslík. Pokud hladinu pokryje led:
- Dochází k zabránění přístupu kyslíku do vody. Voda není dostatečně okysličená.
- Led vytvoří jakousi “pokličku”, pod kterou se drží škodlivé plyny, které vznikají rozkladem rostlin a nesnědeného krmiva pro ryby.
- Kalové plyny, které se drží pod ledem, mohou ryby v jezírku otrávit a způsobit jejich úhyn.
Jak zabránit zamrznutí jezírka?
Existuje několik způsobů, jak předejít zamrznutí vodní hladiny na vašem jezírku.
Jezírkové čerpadlo
Pro udržení nezamrzlé hladiny můžete zvolit Jezírková čerpadla Oase i Pontec. Kvůli možnému poškození mrazem je nutné dodržet v zimním období 2 podmínky.
- Použití je možné pouze u větších jezírek. V malých rybníčcích by čerpadlo zamrzlo.
- Čerpadlo musí zůstat v hloubce nejméně 80 cm. Takováto hloubka mu zajistí ochranu proti mrazu, jelikož se jedná o nezámrzný hloubkový bod.
Při silnější mrazech mohou zamrzat hadičky.
Čerpadlo se zkráceným oběhem – vhodné pro větší jezírka (objem nad 20 m³)
Pokud vlastníte čerpadlo můžete ho použít na udržení otvoru v ledu v zimním období.
- Čerpadlo umístěte nad nejhlubší část jezírka. To proto, aby nebralo vodu ze dna rybníčku.
- Ponořte ho do hloubky minimálně 80 cm.
- Trubici, ve které proudí vytlačená voda, vyzvedněte nad hladinu jezírka. Zhruba 50 cm. A trubku zahněte zpět do vody. Vytvoříte tím vodopád, který bude rozrušovat povrchové napětí hladiny a nedovolí jí zamrznout.
- Velikost získaného otvoru v ledu závisí na výkonu čerpadla.
- Vodu tímto způsobem i okysličíte.
Topítko do jezírka – Protimrazová čerpadla
Protimrazová čerpadla umí udržet na vodní hladině nezamrzlý otvor v ledu. A to až do -20°C. Vhodný typ topítka vybírejte podle velikosti jezírka.
Malá jezírka s hloubkou do 80 cm – Protimrazová čerpadla IceFree Thermo
Do mělkých jezírek je vhodné používat protimrazová čerpadla s topítkem.
- Výhodou je, že můžete instalovat topítko do již zamrzlého tenkého ledu, jelikož dokáže IceFree Thermo slabý led rozpustit.
- IceFree Thermo 200 – má příkon 200 W. Nemá termostatický spínač.
- IceFree Thermo 330 – má příkon 330 W a velmi dobře zahřívá vodu. Je opatřen termostatem, který dává povel k zapnutí topného tělesa při teplotě 0°C a nižší. Šetří energii v době, kdy nemrzne. Topné těleso je delší než u modelu Thermo 200.
IceFree Thermo 200 | IceFree Thermo 330 | |
---|---|---|
Napětí (V/Hz) | 230/50 | 230/50 |
Příkon (W) | 200 | 330 |
Délka kabelu (m) | 10 | 10 |
Rozměry (mm) | 300 x 135 x 270 | 300 x 135 x 334 |
Délka topného tělesa (mm) | 270 | 334 |
Termospínač | Ne | Ano |
Přibližná cena (Kč) | 1 700,- | 2 600,- |
Video jak funguje Oase IceFree Thermo
Zdroj: Youtube.com – Oase-livingwater
Větší jezírka s hloubkou více jak 80 cm – Oase IceFree 4 Seasons
Pro jezírka s větší hloubkou lze použí protimrazová čerpadla bez topítka. Osvědčeným pomocníkem byl Oase Icefree 20, výrobce ho nahradil zařízením Oase IceFree 4 Seasons. Čerpadlo Oase IceFree 4 Seasons funguje na principu cirkulace vody. Nasává vodu pod hladinou a tlačí ji směrem vzhůru nad hladinu. V zimním období tak zabraňuje zamrzání hladiny a udržuje vodu provzdušněnou a v sezóně vás potěší jako fontánka.
Oase IceFree 4 Seasons míchá v jezírku vodu. Studená voda se dostává i do spodních vrstev, kde ryby přezimují. V malém jezírku s malou hloubkou může cirkulace studené vody narušit klidnou hibernaci. Ryby mohou dostat šok.
Video jak funguje model Oase IceFree 20 jakožto předchůdce IceFree 4 Seasons
Zdroj: Youtube.com – Oase-livingwater
Plovák proti zamrznutí jezírka
Plovák je založen na principu rozrušení povrchového napětí vodní hladiny. V místě, kde plovák plave by voda neměla zamrzat. Uvnitř plováku jsou průduchy, kterými je odváděn odpadový vzduch z jezírka.
Pontec PondoPolar
Výrobek Pontec PondoPolar je podle výrobce schopný udržet hladinu nezamrzlou do -10°C. Může zamrznout i při teplotách blížící se více k nule. Tento plovák není příliš spolehlivý. Je třeba upozornit, že v jezírku, které má hloubku méně než 1 metr ryby nepřezimují.
- Nízká cena.
- Není třeba elektrické připojení.
- Pouze pro malá jezírka.
- Nefunguje při větších mrazech.
Pontec PondoPolar Air
Druhou (o něco dražší) variantou je plovák Pontec PondoPolar Air. Také rozrušuje hladinu vody, provzdušňuje ji otvory v plováku a navíc má provzdušňovací kompresor 100l/h (IP 44) pro lepší přísun kyslíku do vody a zajišťuje její cirkulaci. Zajišťuje nezamrzlou hladinu do -15°C.
- Relativně nízká cena.
- Navíc vzduchovací kompresor pro lepší cirkulaci vody.
- Je nutné zajištění plováku proti pohybu. Musí setrvat nad nejhlubším místem v jezírku.
- Vzduchování pouští do vody ledový vzduch a ochlazuje ji. Což není pro rybky ideální. Ve velkém jezírku si ryby najdou místo, kde bude voda se stálou teplotou, ale v objemově malém jezírku se voda promíchá všude a ryby chřadnou.
Vzduchovací kompresor – vzduchovací kameny
Pokud vzduchovací kompresor máte, můžete ho využít v době mrazů, kdy hladina zamrzá. Vzduchovací kameny můžete ponechat ve vodě a nechat tak vzniknout nezamrzajícímu otvoru. Je třeba, aby vzduchovací kameny byly umístěny zhruba 20 cm pod povrchem vody. Kompresor musí být zapnutý a chráněný proti mrazu. Buď umístěný někde uvnitř nebo alespoň v polystyrenové krabici.
Vzduch, který vytlačují vzduchovací kameny směrem k hladině v podobě bublin, nechává hladinu stále rozvlněnou a v tomto místě voda nezamrzá.
- Pokud máte vzduchovací kompresor, nemusíte pořizovat další zařízení na udržení nezamrzlého otvoru v ledu.
- Vzduchovací kompresor zajistí cirkulaci vody.
- Vzduchovací trubičky mohou při větších mrazech zamrzat a stávat se neprůchodnými.
- Není vhodné použití do objemově malých jezírek. Vzduchování míchá vodu a ochlazuje ji. Což není pro rybky ideální. Ve velkém jezírku si ryby najdou místo, kde bude voda se stálou teplotou, ale v objemově malém jezírku se voda promíchá všude a ryby neprospívají.
- Toto zařízení není přímo určeno pro provoz v zimě.(Trubičky mohou zamrzat. Kompresor musí být chráněn před mrazem.)
Rákos a rostliny rostoucí nad hladinu
Ptáte se, jak by mohly rostliny pomoci v zamrzlém jezírku? Přirozeně tvoří “komín”, kterým mohou z vody unikat škodlivé kalové plyny. Proto nechte stonky jezírkových rostlin na zimu neořezané. Řez proveďte až na jaře. Nejlepšími “komíny” jsou duté stonky rákosu.
“Babské rady”
- Prosekávání ledu – Nedoporučuje se sekat díry do ledu v jezírku. Sekáním vznikají otřesy, které mohou rybky dokonce i usmrtit. Navíc můžete poškodit fólii, což pro jezírko znamená velký problém s únikem vody.
- Prosekání ledu a následné odebrání vody, aby vznikla vzduchová bublina mezi ledem a vodní hladinou. O prosekávání je zkazka výše. Odebírání vody vám může zabrat skutečně spoustu času, pokud máte jezírko s velkým objemem. Do tohoto opatření se raději nepouštějte.
Co dělat, když jezírko s rybami zamrzlo?
Sledujte, jak dlouho mají mrazy trvat. Pokud vydrží led na jezírku 2 dny, tak se děsit nemusíte. V případě, že mrazy mají být delší, je dobré led hned na začátku narušit a použít topítko.
- Pokud je ledová vrstva silná, tak můžete zkusit kus povrchu rozmrazit např. horkou vodou. Do výsledného otvoru vložíte protimrazové zařízení s topítkem.
- Pokud je ledová vrstva tenká, můžete ji narušit třeba nožem a poté do otvoru použít protimrazové zařízení s topítkem.
Proč neprosekávát led na jezírku?
- Může se stát, že nechtěně poškodíte jezírkovou fólii. Buď nástrojem, kterým budete prosekávat nebo ostrou hranou ledu. Věřte, že následné potíže s únikem vody z jezírka řešit opravdu nechcete.
- Otřesy a tlakové vlny, které vzniknou při prorážení ledu mohou rybám uškodit. Ryby jsou přes zimu v klidovém režimu a mohou dostat šok.
- Co dodržet při zazimování zahradního jezírka - 27.8.2023
- Nadzemní bazény – vše, co o nich musíte vědět - 15.8.2023
- Jakou vybrat trampolínu na zahradu – druhy, bezpečnost - 7.6.2023