Solární sprcha – vše, co potřebujete vědět před nákupem
Zahradní solární sprcha vám nabízí venkovní osvěžení v době horkých letních dnů. Poradíme, podle čeho solární sprchu vybírat a jaké parametry sledovat. A možná vás překvapí, jaké všemožné využití solární sprchy na zahradu mohou mít.
Horká léta přímo vybízejí k tomu, abyste se poohlédli po venkovním osvěžení v podobě zahradní solární sprchy. Venkovní solární sprcha je ekonomický a ekologický zdroj teplé vody. Velkým bonusem je to, že dokáže zajistit teplou vodu i v místech, kde by to bylo jinak složité nebo dokonce nemožné.
Jak funguje solární sprcha?
Tělo solární sprchy je tvořeno z plastu nebo z hliníku. Některé modely zahradních sprch mohou být doplněny prvky chromu. Tělo funguje jako zásobník vody. Může pojmout až 35 litrů vody, která se ohřívá slunečním svitem na bázi solárních kolektorů, které jsou v této části sprchy umístěny.
Důležitým a praktickým prvkem solárních sprch jsou mísící baterie, díky kterým si upravíte vodu na požadovanou teplotu. Za slunečných dnů se může teplota vody dostat až na 60 °C a hrozí tak opaření. Díky baterii si namícháte vodu do požadované teploty.
Využití zahradní solární sprchy
Aneb pro koho jsou zahradní sprchy se solárním ohřevem ideální?
- Chalupáři ocení venkovní solární sprchu zejména ve chvíli, kdy nemají přístup k elektřině a nemohou vodu ohřívat v bojleru nebo průtokovém ohřívači. Energií získanou ze slunečního svitu získají teplou vodu a mohou se pohodlně osprchovat.
- Zahrádkáři, kteří se potřebují omýt a osvěžit po práci na zahradě skvěle využijí zahradní sprchu. Špínu ze sebe smyjí venku a neudělají nepořádek doma.
- “Bazénáři” – uživatelé bazénů. Sprcha před vstupem do bazénu zajistí, že se do vody dostane menší množství nečistot a vy pak nebudete muset používat tolik bazénové chemie k udržení čisté vody. A sprcha po použití bazénu z vás smyje nežádoucí bazénovou chemii.
- Stanaři a kempaři využijí nejvíce závěsnou solární kempingovou sprchu. Její výhodou je skladnost a přenosnost. Ideální v případě, když jedete pod stan a nechcete se vzdát pocitu čistoty po celodenním výletování.
Druhy solárních sprch
Podle umístění
Zahradní solární sprcha se zásobníkem přenosná aneb mobilní zahradní sprchy na solární ohřev
- Je přemístitelná. Nemusí stát dlouhodobě na jednom místě.
- Instalace je jednoduchá. Bez nutnosti stavebních prací.
- Menší stabilita.
- Obvykle mívají menší zásobník na vodu.
Solární venkovní sprcha s podstavcem – pevné uchycení
- Je stabilní.
- Výběr mezi různými velikostmi zásobníků na vodu.
- Zpravidla má mísící baterii.
- Větší výběr v designovém provedení.
- Její instalace vyžaduje nářadí a pevný podklad.
- Nelze jednoduše přemisťovat dle toho, kam zrovna svítí slunce.
Závěsná solární sprcha – solární kempingová sprcha
- Je přemístitelná.
- Je skladná, jelikož se jedná o vak, který snadno složíte a přibalíte například do zavazadla.
- Má malý objem.
- Nelze mísit při sprchování teplou a studenou vodu.
- Musíte vymyslet, kam ji pověsit.
Podle materiálu
Nerezová zahradní sprcha
Solární sprchy z nerezu jsou velice kvalitní. Jak už název vypovídá, jsou odolné vůči vlivům počasí. Vzhled těchto sprch je propracovaný. Kvalita je však vykoupena vyšší cenou.
Hliníková venkovní sprcha
Hliníkové tělo sprchy na sluneční ohřev má stálé vlastnosti i při vlivu působení tepla ze slunečních paprsků. Jsou designově vypracované na úkor tomu je vyšší pořizovací cena.
Plastová solární sprcha
Tělo solární sprchy je z plastu. Samotná sprcha může mít doplňky z chromu. Plastové solární sprchy se vyznačují příznivou cenou, malou hmotností a snadnou údržbou.
Kam umístit solární sprchu
- Zahradní sprchu se solárním ohřevem je nejlepší postavit na místo, kam dopadají sluneční paprsky po nejdelší část dne.
- Pokud budete ji budete používat jako solární sprchu k bazénu na omytí před vstupem do vody, tak je vhodné najít místo blízko něj.
- Je dobré, aby místo bylo chráněno od větru.
Rady a tipy při výběru solární sprchy
Jaké parametry sledovat:
- Objem zásobníku vody – odborníci radí minimální objem 20 l, pokud se bude sprchovat více než jeden člověk. Zásoba vody vystačí na sprchování po dobu 10 – 20 minut. Čím větší objem, tím delší čas sprchování. Nejmenší sprchy jsou se zásobníkem na 10 l, ty postačí ke krátkému opláchnutí před vstupem do bazénu.
- Výšku sprchy – pokud jste vyšší vzrůstu, tak je určitě vhodné zjistit, zda se nebudete muset pod sprchou ohýbat. Některé modely jsou výškově nastavitelné.
- Hmotnost – pokud chcete sprchu přemisťovat, tak určitě oceníte její nižší hmotnost. Dejte však pozor, aby nižší hmotnost neměla vliv na stabilitu.
- Materiál, ze kterého je sprcha vyrobena. Více viz. výše druhy solárních sprch podle materiálu.
- Mísící páková baterie – teplota vody v zásobníku může vystoupat až na 60 °C. Proto je dobré namíchat teplou vodu se studenou, aby sprchování bylo příjemné.
- Kohoutek na nohy – určitě oceníte, když si budete potřebovat omýt pouze nohy.
- Sprchovací hlavice – můžete sledovat její velikost nebo možnou pohyblivost. Což pro někoho může hrát zásadní roli při výběru.
- Zda je nutné zazimování – některé modely sprch se mohou nechat přes zimu umístěné venku.
- Napojení na vodovodní hadici – Zadní nebo boční. Některé typy solárních sprch musí být neustále připojené k přívodu vody, jinak by potom nefungovaly. Výrobce také uvádí maximální možný tlak zdrojové vody, aby nedošlo k přetlaku. Obvykle to bývá 3 – 3,5 bar. Sledujte tento parametr.
Údržba zahradní sprchy
- Vlivem tepla se ve stojaté vodě přemnožují řasy. Proto je třeba nechat pravidelně, alespoň jednou za dva dny vyměnit vodu v zásobníku. Jestliže se sprchujete pravidelně, tak to není nutné, jelikož je průtok zásobníkem zajištěn.
- Pokud máte tvrdou vodu, tak je vhodné odstraňovat vápenaté usazeniny z jednotlivých součástí. Sprchovou hlavici, sprchovou hadici.
- Po sezóně je třeba vypustit všechnu vodu a solární sprchu důkladně vyčistit. Pokud to určitý model vyžaduje, tak je třeba jednotlivé části sprchy uložit na suché místo. Některé typy solárních sprch se nechávají přes zimu na místě a neuklízejí se.
- Co dodržet při zazimování zahradního jezírka - 27.8.2023
- Nadzemní bazény – vše, co o nich musíte vědět - 15.8.2023
- Jakou vybrat trampolínu na zahradu – druhy, bezpečnost - 7.6.2023