Jak na hyacinty a jejich pěstování
Hyacint. Jarní cibulovina, která ohromuje svým květem a vůní. Znáte druhy hyacintů? Víte, jaké podmínky jsou vhodné pro pěstování? Chcete se ujistit, zda sázíte hyacinty ve správnou dobu? V článku se dočtete o pěstování nejen v zahradě, ale i v květináči nebo rovnou ve vodě.
Vše co vás zajímá o hyacintech na jednom místě
Představení hyacintů
Hyacinty původně pochází z teplých krajů Malé Asie, východního středomoří a Středního východu. Do Evropy byl dovezen v 16. století.
Nadchl holandské zahradníky, kteří jsou známí svým pěstitelským umem. V dnešní době je k dispozici asi 60 vyšlechtěných druhů. Zhruba polovina je dostupná pro běžné domácí pěstování.
Hyacinty vynikají svým tvarem s bohatou nadílkou květů v různých barvách.
Jedná se o trvalky. Dále se řadí do cibulovin. Většinou jsou označovány jako jarní cibuloviny. Protože doba kvetení probíhá právě v jarních měsících. Konkrétně v dubnu a květnu. Záleží také na druhu. Někdy jsou označovány jako podzimní cibuloviny, protože se na podzim sázejí.
Vyznačují se sladkou vůní. Z jedné cibule vyrůstá zpravidla 4–6 vzpřímených listů a 1-3 stonky s květy. Dorůstají do výšky asi 30 cm.
Nejznámější druhy hyacintů
Hyacinty mohou rozzářit zahrádku, ale i květináče, truhlíky nebo domácnost všemi možnými barvami.
- Hyacint modrý
- Hyacint fialový
- Hyacint růžový
- Hyacint červený
- Hyacint bílý – hyacint carnegie
- Hyacint žlutý
- Hyacint woodstock – Má světle a tmavě fialovou (vínovou) barvu.
- Hyacint gipsy queen – Má meruňkovou někdy růžovou barvu.
- Hyacint vodní – Podle názvu je patrné, že se pěstuje ve vodě. Znají ho zejména majitelé okrasných jezírek. Jiným názvem je tokozelka. Jeho pěstování má svá úskalí. Jedná se totiž o rostlinu zapsanou na seznamu nejinvazivnějších rostlin. Extrémně rychle se množí a dokáže hubit ostatní druhy.
- Hroznový hyacint neboli Modřenec – Jedná se o cibulovinu, která ale není přímo druhem hyacintu. Pouze svojí ho stavbou a strukturou květů připomíná. Kvítka jsou drobnější, ale krásně se doplňují třeba s narcisy.
Kdy a jak sázet cibule hyacintů
Kdy sázet
Cibulky hyacintů se sázejí na podzim. Nejlepší dobou jsou měsíce od září až do listopadu. Vždy záleží na okolních podmínkách.
Čerstvě zasazené cibulky nesmí zmrznout. Proto je třeba ohlídat, aby byly v zemi 6-8 týdnů předtím, než začne mrznout. Podzimní přízemní mrazík jim neublíží. Nebo se můžete řídit teplotou půdy a začít výsadbu, když začne klesat pod 15°C.
Jak sázet
- Cibulky se umisťují do dobře prokypřené půdy. Alespoň 30-40 centimetrů. To je důležité z důvodu odvádění přebytečné vody. Pokud by cibule byla v přílišném vlhku, mohla by začít hnít. Což by mělo za následek její konec.
- Půda by měla být obohacena vyzrálým kompostem nebo hnojivem. Hyacinty ocení přimíchání kostní moučky. Pro zajištění kvetení.
- Cibule se posazují do hlíny kořenovým (zploštělým) koncem dolů a špičatým (ze kterého vyraší listy) směrem nahoru.
- Hloubka umístění cibulek je asi 10 cm.
- Prostor mezi jednotlivými rostlinami nechte asi 7 cm. Hyacinty se mohou vysazovat do shluků nebo řádků.
- Zahrňte hlínou a jemně přitlačte.
- Na závěr je třeba cibulky zalít. Pokud je sucho, vyčkejte, až po zalití půda vyschne a zálivku opakujte. Pořád mějte namysli, že cibulky nesmí být dlouhodobě v mokré půdě.
Půda vhodná pro pěstování
Pěstování hyacintů není příliš náročné. pH půdy by mělo být mírně kyselejší nebo neutrální.
Důležité je, aby byla zemina dostatečně kyprá, aby mohla protékat voda. V přemokřené půdě se hyacintům nedaří.
Kořínky jiných rostlin mohou odebírat cibulkám živiny, proto je dobré je z dosahu odstranit.
Hyacinty mají rády půdu obohacenou živinami. Odmění vás pak svými bohatými květy.
Podmínky a stanoviště
Hyacintům se daří na plném slunci nebo v polostínu. Pro bohaté kvetení potřebují alespoň 6-8 hodin slunečních paprsků.
Výhodou je, že stromy nasazují listy až poté, co hyacinty už odkvétají. Proto se nemusíte bát zastínění.
Co dělat s hyacinty po odkvětu aneb kdy stříhat
Odkvetlé hyacinty se odstřihnou i se stonkem. Listy se na rostlině ponechávají až do úplného odumření. Zelené listy předávají sílu cibulkám. Pokud by se odstranily hned po odkvětu, cibulka by pak neměla dostatek živin na další kvetení.
Rozmnožování hyacintů
Hyacinty se množí nejčastěji pomocí dceřiných cibulek, které narostou na mateřské rostlině. Musíte však počítat s tím, že z dceřiných cibulek se dočkáte květu až po dvou až třech letech. Musí totiž nejdříve dospět a cibule narůst do dostatečné velikosti.
Kroky k rozmnožení cibulek
- Po odkvětu hyacintu (koncem léta), kdy jsou ještě listy zelené, vykopejte cibule ze země. (Při manipulaci si vezměte rukavice, může dojít k podráždění pokožky.)
- Opatrně oklepejte nebo omyjte hlínu. A oddělte dceřiné cibulky od mateřské.
- Nově získané cibulky rovnou zasaďte.
Choroby a škůdci
- Hyacinty mohou trpět plísní, pokud jsou zasazeny v půdě, která není dostatečně odvodňována.
- Virová pestrokvětost může způsobit pruhy a skvrny na okvětních lístcích. Napadené rostliny se musí co nejdříve odstranit.
- Cibulky velmi lákají různé hlodavce, kteří si na nich pochutnávají. Částečnou obranou může být přimíchání štěrku do výsadbového ďolíku. Nebo výsadba do blízkosti narcisů, které hlodavce nepřitahují.
Potíže s hyacinty
I hyacinty, ačkoliv jsou to okrasné cibuloviny odolné, mohou postihnout neduhy. Hlavní je nezapomínat rostliny přihnojovat.
Skvrny na listech
Nevzhledné skvrny mohou vzniknout po spálení mrazem. A nedá se s tím zpětně už nic dělat. Předejít se tomu dá, pokud mrazy očekáváte, přikryjte rostlinu netkanou textilií.
Malé květy
Hyacinty se stářím vyčerpávají. Jejich život prodloužíte hnojením.
A hyacintovou zahrádku udržíte množením, kdy budete neustále obnovovat cibulky a tím udržíte mladé a silné květiny plné života.
Kde můžete hyacinty pěstovat
Hyacint v květináči
Cibule hyacintů v květináči mají velkou výhodu, protože je možné je přemisťovat. A pokládat na místa, kde chceme, aby dělaly parádu.
Jak pěstovat?
Květináč by měl být alespoň 15 centimetrů hluboký. Šířka nádoby záleží na počtu cibulí, které do ní umístíte. Mohou být u sebe blíž než je tomu při pěstování v záhonu. Zároveň by mezi měl být prostor na hlínu, která bude zadržovat vodu.
Poté by mělo přijít období klidu, které trvá 2-3 měsíce. Probíhá na chladném a tmavém místě. Po uplynutí klidového režimu přesuňte rostlinu na světlo.
Dokud cibulky nevyraší, pravidelně zalévejte. Poté provádějte zálivku až když hlína vyschne.
Jakmile začne mít rostlina listy dopřejte jí slunce.
Pokud necháte rostlinu v chladu, při teplotě okolo 18°C, budete se těšit z květů déle. V teple rychleji odkvétá.
Hyacint v truhlíku
Hyacinty se dají pěstovat i v ozdobných truhlících. Buď je možné zakoupit již předpěstované v zahradnictví nebo si můžete vypěstovat z cibulky. Postup je stejný jako u hyacintů v květináči.
Hyacint v bytě
Krásu a vůni hyacintů si můžete užít i v bytě. Lze je buď koupit předpěstované a rovnou vystavit nebo vypěstovat z cibulky vložené do květináče.
Hyacint ve vodě
Dalším způsobem může být umístění cibule do skleněné nádoby (speciální vázy). Rostlina je tak vidět od kořínků až po květy. Ke svému životu pak potřebuje vodu. Jedná se o pěstování bez hlíny.
Jak pěstovat?
- Cibulka, kterou chcete použít na pěstování ve váze, musí mít alespoň měsíc klid v lednici.
- Poté se nádoba naplní po vodou. Hladina by měla dosahovat těsně pod kořínky hyacintu. (pokud by byla cibule ponořená, tak by neprospívala)
- Přikryjte vršek cibulky papírovým pytlíkem nebo vytvořeným kloboučkem.
- Na další 2 měsíce ukliďte na chladné a tmavé místo.
- Když začne hyacint rašit (lístky dosáhnou cca 5 cm), dejte rostlinu na světlo, kde je teplota okolo 18°C.
Hyacint na Vánoce aneb rychlení cibulek
Pokud chcete na Vánoce vyzdobit interiér rozkvetlým hyacintem, použijte metodu rychlení.
Rychlení je od slova rychlý, ale v tomto případě, vyžaduje dostatek času. Minimálně tři měsíce.
- Celý proces rychlení je třeba začít už během září. V první fázi se cibule hyacintu dá do lednice. V papírovém ubrousku nebo papírovém sáčku. Na dobu jednoho měsíce.
- Po uplynutí klidového období, které cibule strávila v lednici, zasaďte do květináče. Vrchol cibulky by měl vystupovat nad hlínu. Asi tak jedna třetina. Opět cibulku zakryjte kloboukem z papíru nebo sáčkem (ne plastovým).
- Nádobu přemístěte do chladné a temné místnosti, kde teplota dosahuje 5 až 8 °C. Takto vydrží cibulka dva měsíce. Po tuto kontrolujte a zalévejte, aby byl substrát vlhký.
- Po této době by měly hyacintu vyrůstat lístky. Odstraňte papírový pytlík a přendejte květináč na světlo. Kvetení bude svědčit teplota okolo 18°C. Čím vyšší teplota, tím kratší doba kvetení.
Hyacint na zahradě
Na zahradě se hyacint pěstuje v záhoně. Není příliš náročný. Pokud budete dodržovat pravidla Kdy a jak sázet cibule hyacintů. Vyberete správnou Půdu vhodnou pro pěstování a Podmínky a stanoviště, tak budete jistě odměněni vůní a barevnými květy.
FAQ – Nejčastější dotazy
Otázka | Odpověď |
---|---|
Kdy kvetou hyacinty? | Duben až květen. |
Jak zalévat hyacint v květináči? | Dospělý hyacint se zalévá až pokud je jeho hlína suchá. Při výsadbě cibulek se udržuje substrát vlhký. |
Kdy stříhat hyacinty? | Stonky se stříhají po odkvětu. Listy se nechávají odumřít na rostlině. Až když jsou hnědé, se odstraní. |
Kdy zasadit hyacinty? | Hyacinty se sází na podzim. Více najdete Kdy a jak sázet cibule hyacintů. |
Co s hyacinty, když odkvetou? | Po odkvetení se nechá hyacint odpočívat. Více Co dělat s hyacinty po odkvětu. |
Jak hluboko zasadit hyacint? | Cibulky se sázejí asi deset centimetrů hluboko. Více Jak sázet. |
Jaký je rozdíl mezi hyacintem a hroznovým hyacintem? | Hyacint hroznový je pouze název pro Modřenec, ale nejedná se o druh hyacintu. |
Jak dlouho kvete hyacint? | Doba kvetení trvá asi tři týdny. Pokud je pěstován v bytě, kde teplota přesahuje 18°C tento časový úsek se zkracuje. |
Jak dlouho žije cibule hyacintu? | Cibulky vydrží 3-4 roky. Za tuto dobu se vyčerpají. A dále nekvetou. Lze je ale snadno množit. |
Je hyacint jedovatý? | Hyacint je mírně jedovatý. U lidí a zvířat vznikají po požití jakékoliv jeho části trávicí potíže a bolesti. U osob s citlivou pokožkou může šťáva z listů a cibulek vyvolávat podráždění kůže. |
Lze pěstovat hyacint doma? | Ano. Hyacinty jde na přechodnou dobu pěstovat v květináči nebo ve vodě.Jak dlouho žije cibule hyacintu? |
Rozhodli jste se, že hyacinty nebo jiné cibuloviny nesmí na vaší zahradě nebo v květináči chybět? Teď můžete jít a vybírat mezi různými druhy jarních a podzimních cibulovin.
- Co dodržet při zazimování zahradního jezírka - 27.8.2023
- Nadzemní bazény – vše, co o nich musíte vědět - 15.8.2023
- Jakou vybrat trampolínu na zahradu – druhy, bezpečnost - 7.6.2023