Správný postup zazimování závlahy
Chcete si zazimovat závlahový systém sami a nevíte přesně, jak na to? Poradíme například jak vypustit vodu ze závlahy, kdy je nejvyšší čas závlahu odstavit a jak vyfouknout ze zavlažování zbytky vody. Jsme si jistí, že to zvládnete sami. Držte se našeho návodu na zazimování a “bude to v suchu”.
Co vše udělat pro dokonalé zazimování závlahy
Důvody pro zazimování závlahového systému
Automatický závlahový systém (AZS) vám byl po celé léto skvělým pomocníkem. Aby tomu bylo i nadále, je nutné její součásti ochránit před poškozením mrazem. V sezóně je celý systém neustále zavodněný. A zazimování spočívá v dokonalém vypuštění vody ze všech jeho částí.
- Zabráníte poničení AZS působením ledu – Voda se působením nízkých teplot přeměňuje v led, který zvětšuje svůj objem a mohl by poškodit (roztrhat) jednotlivé komponenty. Jakou je potrubí, ventily, rozstřikovače, dešťové čidlo nebo ovládací jednotku.
- Zajistíte si platnost záruky – Pokud dojde k poškození mrazem a ledem přijdete o záruční servis. Profesionál zjistí, že byl systém nedostatečně odvodněn a zamrzl. A to je chybou majitele, nebere se jak závada, která spadá do záruky.
- Ušetříte za pořízení nových součástí nebo komplet celého závlahového systému.
Kdy vypnout zavlažování?
Jako majitelé zahrady a zavlažování musíte sledovat vývoj počasí. Nejpozději je třeba přípravu stihnout ještě před příchodem prvních mrazíků. Obvykle už v podzimních měsících automatické zavlažování nebývá potřeba, protože je půda sama o sobě vlhká. Proto si můžete naplánovat vypnutí například na říjen.
Nedávejte si na čas a jakmile začne v noci přituhovat, musíte zajistit co nejrychleji odvodnění. Může se totiž stát, že potrubí v zemi bude ještě průchodné, ale nadzemní části, ventily a postřikovače, zamrznou. V tu chvíli už nedokážete tekutinu ze systému dostat ven.
Jak zazimovat závlahu?
Alfou a omegou celého zazimování je odstranění vody ze všech částí. Jelikož se může jednat o rozsáhlou soustavu je vhodné použít stroj, který dokáže zbavit potrubí i ventily veškeré vody.
Jak vyfouknout závlahu?
Nejlépe vám poslouží stlačený vzduch z kompresoru. Ničím jiným nedosáhnete tak kvalitního a efektivního výsledku. Pod tlakem vzduch vytlačí vodu nejenom z potrubí, ale i elektromagnetických ventilů a postřikovačů se zpětnými ventily.
Jaký kompresor použít?
Kompresor, který je vhodný pro vyfouknutí vody z AZS by měl mít tyto parametry:
- Jednopístový nebo dvojpístový olejový kompresor. (✖️Vzduchem chlazený kompresor je náchylný na přehřívání – následně se automaticky vypíná, což je nežádoucí.)
- Okamžitý výkon objemu vzduchu 200 l/min – 650 l/min.
- Maximální pracovní tlak kompresoru 6 – 10 barů. Tlak pro účely profouknutí je 2,5 – 3,5 baru.
Proč nestačí pouze vypustit vodu ze systému?
- Nikdy nedojde k dokonalému vypuštění. Celý proces by bylo možné realizovat, pokud by soustava byla dostatečně vyspádovaná. Tento způsob je většinou nereálný. Potrubí je vedeno různě po pozemku a většinou se sklon neřeší. Nebo naopak kopíruje terén. Některé části potrubí mohou být níže než ostatní. A tady by vznikl problém, protože se v těchto místech voda kumuluje a zůstává.
- Druhým důvodem je, že pouhým vypuštěním vody nezajistíte odvodnění postřikovačů a elektromagnetických ventilů. Voda, která by v nich zůstala, by je poškodila.
8 kroků pro úplné zazimování závlahy
1. Uzavřete hlavní přívod vody. Tím zajistíte, že se do rozvodů nedostane žádná voda. Zajistěte, aby nedošlo k otevření uzávěru (např. můžete demontovat páku u hlavního ventilu).
2. Teď přijde na řadu vypouštěcí ventil a kompresor. Ventil by se měl nacházet na hlavní sestavě.
-
-
- Hadici kompresoru připojte na ventil.
- Ovládací jednotkou uveďte do chodu vámi zvolenou sekci závlahy. Tlak by měl klesnout až na nulu.
- Přichází na řadu kompresor. Nastavte tlak na hodnotu maximálně 2,5 – 3,5 baru. Vyšší tlak by mohl poškodit převodový mechanismus u rotačních postřikovačů.
- Až teď zapněte kompresor. ➡️ Začněte otevírat jednotlivé sekce systému. Buď manuálně nebo ovládací jednotkou. Jako první přijde na řadu nejbližší, až se postupně dostanete k té nejvzdálenější. Z postřikovačů nejdříve vytéká voda, pak mlha a nakonec pouze vzduch. Ze všech postřikovačů by na konci procesu neměla vycházet žádná voda.
- Projděte tímto způsobem všechna oddělení závlahy.
- Postup znovu zopakujte 2 až 3 krát. Profukujte od nejbližší po nejvzdálenější. Do doby než z vysunutých postřikovačů bude vycházet jen vzduch. To je znamení, že celý proces proběhl správně.
-
3. Profoukněte také tlakový rozvod s rychlospojkami a kohouty. Nechte je přes zimu v zavřené poloze.
4. Postarejte se o elektromagnetické ventily.
- Stačí je profouknout. Hlavně je nechte tak, jak jsou. Nerozebírejte.
5. Připravte na zimu dešťové čidlo.
- Demontujte snímač vlhkosti a uložte v suchu.
- Na senzor položte např. kelímek, aby v něm nezamrzala voda.
6. Zazimujte ovládací jednotku.
- V interiéru – Odstraňte záložní 9V baterii. Lithiovou můžete ponechat. Odpojte z elektrické sítě, data se uloží.
- Venku, v exteriéru – Odejměte záložní 9V baterii. Lithiovou nemusíte. Můžete nechat připojenou v elektřině. Jednotka by měla být vyhřívaná. Pokud se rozhodnete o vypnutí, uložte naprogramování jednotky nebo si nastavení někam zaznamenejte. Pro další nastavení. Pak odpojte a vyjměte záložní baterii.
- Bateriová jednotka – Vyjměte 9V baterku. Můžete odpojit. Musíte zajistit, aby se do otvoru po cívce nedostaly nečistoty.
7. Čerpací stanice musí být zazimována pomocí vypouštěcího ventilu.
- Ponorné čerpadlo musí být v nezámrzné hloubce. Jinak je nutné ho vyndat a zazimovat. Pokud zůstane na místě je třeba ho pravidelně na pár sekund během zimy zapnout, aby nedošlo k zatuhnutí (1x za 2 měsíce). Dejte pozor, aby se při protáčení čerpadla nedostala voda do systému.
8. Filtr. Filtrační médium vyperte.
Pokud se budete držet výše uvedených bodů, tak zvládnete zazimovat závlahový systém sami. A nemusíte se obávat toho, když v potrubí zůstane nepatrné množství kapaliny. Funkčnost potrubí ani ventilů nijak neohrozí.
Rozhodli jste pro samostatné zazimování, ale chybí vám zařízení na vyfouknutí vody? Zkuste se poohlédnout po kompresoru na spolehlivém a osvědčeném e-shopu.
- Co dodržet při zazimování zahradního jezírka - 27.8.2023
- Nadzemní bazény – vše, co o nich musíte vědět - 15.8.2023
- Jakou vybrat trampolínu na zahradu – druhy, bezpečnost - 7.6.2023