Co jsou algicidy?
Algicidy jsou pomocníci zejména při prevenci, ale i odstranění řas a fytoplanktonu. Algicidní přípravky jsou chemické sloučeniny. Patří do skupiny pesticidů. Kontrolují tvorbu a zároveň hubí řasy jak v jezírkách, tak v bazénech. Díky těmto preparátům udržíte vodu průzračnou bez nepříjemného a nezdravého zeleného zakalení.
Jaké jsou druhy algicidů?
- Přírodní algicidy – ječná sláma. Používá se v Anglii, ale výsledky univerzitního testování na její účinnost byly smíšené. Ječná sláma napěchovaná do síťových pytlů se nechává plout po hladině. Tento způsob ochrany proti řasám je šetrný k živočichům a rostlinám ve vodě.
- Syntetické algicidy – chemické sloučeniny. Tímto způsobem jsou vyrobeny všechny přípravky s algicidním účinkem.
V bazénech se nejčastěji jako prevence proti vzniku řas používá chlor (chlorové tablety). Algicidy jsou založeny na bázi mědi a směsí z ní. Síran měďnatý a cheláty mědi.
Jak algicidy fungují?
Cílem algicidů je zahubit řasy. Je známo, že algicidní přípravky fungují, ale důvody proč tomu tak je, jsou stále nejasné.
Chemické sloučeniny v přípravku se navážou na buňky a naruší procesy potřebné k přežití.
Mohou narušit transport energie v buňkách nebo zabraňují buněčnému dělení. Stejně tak i fotosyntetizujícím schopnostem. Následkem působení algicidů dochází k jejich úhynu. Řasy zhnědnou. Pokud jsou ve vodě přemnožené, je nutné povolat na pomoc vločkovač, který dokáže odumřelé řasy shlukovat. Pak je nezbytné následně nashromážděné řasy z vody odstranit.
Při boji s řasami je důležitá prevence. Algicidní přípravky se dají používat v určeném množství a předcházet tak přemnožení řas. Měly by se používat vedle chlorových přípravků, ne místo nich.
Na co si dát pozor při používání algicidů?
Pokud napouštíte jezírko nebo bazén vodou, která je hodně železitá (obsahuje vysoké množství kovů), může dojít k oxidaci, která znehodnotí vodu. Přidáním algicidů na bázi mědi proces ještě urychlíte.
Řešením je použití algicidů bez mědi. Jako je herbicid endothall nebo peroxyhydrát uhličitanu sodného.
Jsou algicidy nebezpečné?
Algicidy do jezírek
Algicidy patří do skupiny kontaktních pesticidů. Musí vstoupit přímo do buňky. Proto je nutné dodržovat pokyny a dávkování, které jsou uvedeny na konkrétním přípravku. Větší než doporučené množství může mít za následek odumření rostlin ve vodě v případě použití v jezírkách.
Algicidy do bazénů
Pro člověka s citlivou pokožkou mohou mít za následek vyrážku, svědění. Tento jev nastává zejména v případě, kdy není dodrženo správné dávkování. Pokud je algicidním přípravkem voda nasycena, tak ani nepracuje správně. Řešení “předávkování” vody algicidy je nechat přípravek tzv. vyvětrat. Při pohybu vody se lépe rozptýlí. Nebo naředit.
Algicidy mohou mít zhoubný efekt pro váš trávník pokud se jimi tráva potřísní.
Algicidní přípravky je doporučeno použít při zazimování bazénů, hlavně se týká těch zapuštěných, kdy
tma, vlhko a klidná nehybná voda, vybízí řasy k růstu a množení.
- Co dodržet při zazimování zahradního jezírka - 27.8.2023
- Nadzemní bazény – vše, co o nich musíte vědět - 15.8.2023
- Jakou vybrat trampolínu na zahradu – druhy, bezpečnost - 7.6.2023