Co je kořenová filtrace?
Kořenová filtrace slouží jako čistička vody. Jedná se o ekologické a zároveň ekonomické vyčištění vody. Nejčastěji se kořenová čistička využívá v obytných domech, ale může být zbudována pro celé vesnice. V těchto případech se nazývá spíše kořenová čistička, jelikož zbavuje nečistot odpadní vodu. Ekonomické výhody spočívají v minimálním množství vložené energie na čištění vody. Kořenová filtrace může být alternativou k filtračním zařízením v jezírku, ale obnáší jisté nevýhody.
Jak funguje kořenová čistička odpadních vod?
V kořenových čističkách hrají nejdůležitější roli bakterie. Kořeny rostlin se na filtraci podílejí asi jenom z 10%. Dalšími složkami jsou štěrk a substrát, ve kterém probíhají biologické reakce, které pomáhají čistit odpadní vodu.
V systému kořenové čističky dochází k několika fázím:
- Předčištění – mechanické filtrování nečistot za přítomnosti bakterií.
- U soukromého bydlení probíhá tento krok v septiku. Ten je zpravidla uzpůsoben do několika komor, aby došlo k řádnému oddělení nečistot.
- U vesnický čističek pro více domácností se předčišťuje v česlech. Štěrbiové nádrže, Anaerobmí separátory, pískové a štěrkové filtry.
- Kořenové čištění – mechanické filtrování nečistot štěrkem a pískem a odebírání škodlivých látek kořeny rostlin. Odstraňován dusík a fosfor.
Jaké jsou výhody kořenové čističky?
- Ekonomické výhody – nízká spotřeba energií.
- Ekologické výhody – využívá přírodních procesů čištění.
- Minimální údržba.
- Mohou se používat běžné prostředky v domácnosti.
- Vytváří estetické zákoutí s kvetoucími rostlinami.
- Netrpí nestálým přítokem vody.
Jaké jsou nevýhody kořenové čističky?
- Vyžaduje relativně velký prostor na její zbudování.
Jak funguje kořenová filtrace v jezírku?
Znečištěná voda z jezírka je odváděna mimo jezírko. V místě, kde se shromažďuje je nádrž osázená rostlinami, které svými kořeny vodu filtrují, čistí. Množství rostlin potřebných pro čištění se liší podle velikosti jezírka a míře znečištění, které ovlivńují hlavně ryby.
Jaké jsou výhody kořenové filtrace?
- Minimální náklady na provoz.
- Minimální ekologický dopad na životní prostředí.
Jaké jsou nevýhody kořenové filtrace?
Dlouhodobě neudržitelné čištění vody.
- Rostliny po čase přestanou z vody odebírat živiny. Musely by se neustále stříhat.
- Odumírající kořeny produkují látky – amoniak, dusitany, které se dostávají zpět do vody a znečišťují ji.
- Použití kačírku jako substrátu, ve kterém rostliny koření je naprosto nesmyslné, protože se časem zanese a nelze ho vyčistit. Tudíž dochází ke ztrátě funkčnosti filtrace. Toto lze obejít použitím výsadbových košů, do kterých se rostliny položí a následně mohou vyndat. A místo kačírku použít velké kameny.
Jaké rostliny se používají do kořenové filtrace?
Jedná se o rostliny, které dobře snášejí vlhko a mokro. Kosatec je rostlinou vhodnou do kořenových čističek. Vrbice, blatouch, šmel, tužebník, rákos (má ale relativně agresivní kořenový systém), orobinec, vrbina, tráva ostřice, skřípinec.
- Co dodržet při zazimování zahradního jezírka - 27.8.2023
- Nadzemní bazény – vše, co o nich musíte vědět - 15.8.2023
- Jakou vybrat trampolínu na zahradu – druhy, bezpečnost - 7.6.2023